2012. október 20., szombat

Cukkinis pástétom zöldséges töltelékkel

Olvastam korábban egy finom cukkini pástétom receptet, ezt próbáltam most felidézni, némi átalakítással. Egy kevés előkészületet igényel, de ideális vendégváró, hiszen egy nappal korábban is el lehet készíteni (erre szükség is van, ha szép szeleteket akarunk vágni belőle).

Hozzávalók

1 kg cukkini
1 nagy szál póréhagyma
2 db sárgarépa
2 tojás
2 ek darált sós paprika
2 gerezd fokhagyma
kb. 4-5 ek tk bio tönkölyliszt (a cukkinimassza igénye szerint lehet több is)
1 db Oatly (zabtejszín)
2 ek étkezési keményítő (burgonya v. kukorica v. búza)- ez el is hagyható
1 citrom
só, bors

Először elkészítem a cukkinimasszát: megpucolom, feldarabolom a cukkinit, majd sós vízben 5 perc alatt megfőzöm. Mehet a turmixgépbe a fokhagymával, borssal, sóval, darált paprikával együtt. A kész masszába beleteszek 2 ek citromlevet,  belereszelek egy kevés citromhéjat is, majd belezuttyintok egy doboz zabtejszínt. Mehet bele néhány ek liszt, illetve étkezési keményítő.

Kemény  habbá verek 2 tojásfehérjét, és ezt is  óvatosan hozzákeverem a cukkinis masszához.

Következhet a zöldséges töltelék: kevés olajon megpárolom a felszeletelt póréhagymát a felkockázott répával együtt, enyhén sózom. Mikor kihűl, hozzákeverek egy csokor apróra vágott petrezselymet és két tojássárgáját.

Ideje összeállítani a pástétomot! Ehhez beleteszek egy méretre vágott szilikonos sütőpapírt egy őzgerinc formába, és a cukkinis keverék felét óvatosan beleöntöm. Rákanalazom a póréhagymás-répás keveréket, végül megint jöhet a cukkinis keverék.

Az őzgerinc tetejére méretre vágok egy sütőpapírt (enyhén be lehet olajozni), és ezzel befedem a pástétomot.

Az őzgerinc formát beleteszem egy mély tepsibe, és annyi forró vizet töltök bele, hogy az őzgerinc forma félig vízben álljon.

A hideg sütő alsó rácsára tesszük, és 180 fokon kb 60 percig sütöm.

Mikor kész, a sütőből kivéve hagyom kihűlni, majd egy napra pihentetem a hűtőben. Tálalás előtt lapos tányérra borítom, lehúzom róla a papírt,és szeletekre vágom.


Mi basmati rizst és tejfölös-balzsamecetes salátakeveréket ettünk hozzá.

Az eredeti recept a Vegetáriánus konyha című könyvben található (Reader's Digest, Bp, 60-61.p)

2012. október 14., vasárnap

Őszi mustos-gyümölcsös töltött alma

Gluténmentes -és nem mellesleg nagyon finom- gyümölcsös müzliből és almából készült ez a melegítő ősi desszert.




Hozzávalók 

4 db nagyobb alma

4 ek müzlikeverék (nálunk épp Schar gluténemntes müzli)
2-3 ek must (vagy almalé)
ízesítéshez méz

Megmostam az almákat, majd megskalpoltam őket. Kivájtam a belsejüket, a talpukat levágtam, hogy megálljanak a tepsiben. A müzlihez hozzákevertem a kivájt almabeleket (apróra vágva), és tettem hozzá szőlőszemeket is. Ezt visszatöltöttem az almákba. A tetejükre lehet egy kevés mézet csorgatni.
A tepsi aljára tettem pár evőkanálnyi mustot. Lefedtem alufóliával és forró sütőben megpároltam őket (kb.15 perc). A sütés végén levettem  a fóliát, hogy pár percet piruljanak.

2012. október 12., péntek

Karácsonyra? Gluténmentes, tejmentes, mogyorós-csokoládés amarantszelet

Glutén- és tojásmentes, akár karácsonyra is finom harapnivaló. És még a fiam is kinyalta utána a tányért, pedig nem nagy barátja az apró magvaknak, pufiknak.
Az amarant most nagyon nagy szerelmem, és jól érzéssel tölt el, hogy sok vevőnket sikerült már megismertetnem vele. Itt találtok egy kis ismertetőt róla.

Hozzávalók

2 tábla gluténmentes étcsokoládé (én előnyben részesítem a Tibit, mert erről biztosan tudni lehet, hogy gluténmentes)
3-4 ek tört mogyoró/mandula/ kendermagszezámmag (amelyiket szívesen fogyasztjátok) Ezeket érdemes előtte egy picit megpirítani.
10 ek zabtejszín (lehet sima tejszín is)
1-2 tk xilit az édesszájúaknak :)
10-12 ek pattogatott amarant

1. Vízgőz felett felolvasztottam a csokoládét, óvatosan hozzákevertem a tört mogyorót, és a xilitet.
2. Beleöntöttem a tejszín, simára kavartam.
3. Mikor egységes lett a krém, levettem a gőzről, és beleszórtam az amarantot.
4. Leterítettem egy réteg folpackot, ráöntöttem a csokis-amarantos masszát, és vékonyan szétkentem (kb. fél cm-es vastagság).
5. Megszórtam a tetejét pattogatott amaranttal, és ráterítettem egy réteg folpackot.
6. Kb. 1 óra hosszára betettem a hűtőbe, hogy megdermedjen.
7. Kivettem, felvágtam kisebb szeletekre, és a másik odalát is meghempergettem amarantban.
8 . Újra vissza a hűtőbe a végleges dermedésig.

Citromos-mákos paleolit sütemény

Tej- és gluténmentes süti, ami a Paleolit-vizsgán is átmenne, ha jól sejtem, hiszen alapanyagait tekintve paleós recepttel van dolgunk.

Hozzávalók:
20 dkg őrölt mák vagy mákliszt
8 dkg xilit
1 tk gluténmentes sütőpor
1 nagy citrom reszelt héja
1 csipet só
2 tojás

A máklisztet összekevertem a sütőporral és a xilittel (és egy csipetnyi sóval). Belemorzsolom a kókuszzsírt, és beleteszem a tojásokat. Jól összedolgozom.

Kibélelek egy tepsit sűtőpapírral, és előmelegített sütőben 160 fokon (én légkeverésessel sütöttem) kb. 25 perc alatt megsütöm. Megvárom, hogy kihűljön, ekkor lehúzom róla a sütőpapírt, és formákat szaggatok belőle. Sárgabarack lekvárral kínálom. (Persze szigorúan xilittel vagy steviával édesítve, ha már a paleót emlegettem).

2012. október 7., vasárnap

Egy könnyed vasárnapi menü: kukorica krémleves és túrógombóc

Nem volt kedvem nagy vasárnap ebéddel bíbelődni, így a hűtőből és polcokról hozzáférhető alapanyagokból készítettem kedvenceinket. A férfi vonal krémleves imádó, míg nálam a túrógombóc az egyik nagy kedvenc :)

Gyors kukorica krémleves

Hozzávalók:

1 doboz konzerv kukorca
1 rizskrém (vagy bármilyen tejszín)
1 kis fej lilahagyma
2 tk darált, sós paprika

Az apróra vágott lilahagymát megpároltam egy kis bio margarinon, rátettem a kukoricát. Kevertem párat, került rá jóféle darált sós paprika, só, és 2 gerezd zúzott fokhagyma. Felöntöttem rizskrémmel és kb. ugyanennyi vízzel. Mikor egyet forrt, elzártam és leturmixoltam. Egy szűrön átpasszíroztam, hogy a kukoricahéjak ne maradjamak benne. Feltétnek félbe vágott mogyorós kölesgolyók kerültek rá. Persze a magyaros verziójú talán még jobb választás lett volna :)

Túrógombóc

Hozzávalók:

500 gr tehéntúró
100 gr zabliszt
1 csipet só
2 tk xilit
1 db tojás
pirított morzsa (nálam Piszkei bio élesztőmentes)

Villával összetörtem a túrót, és a morzsa kivételével hozzákevertem mindent. Egy óra hosszat hagytam állni, közben vizet forraltam. Vizes  kézzel kis gombócokat formáztam, és mentek szép sorban a lobogó vízbe.

Mikor feljöttek a víz felszínére, még egy percet főztem őket, aztán leszűrtem valamennyit, és a pirított morzsában megkergettem őket.

Tejfölbe xilitet, kevés citromhéjat és vaníliát tettünk, ezzel ettük.

2012. október 3., szerda

Nálunk elkezdődött a csíráztatás

Lassan leszedjük az utolsó finomságokat a kertből, így szép lassan visszakéredzkednek a tányérunkra a csírák is. A csírák nagyon leleményes teremtmények, hiszen koncentrált energiaforrások, vitamintartalmuk verhetetlen, és jelentős az aminosav-, az enzim-, az antioxidáns- és az ásványi anyag tartalmuk is. Kis befektetéssel, némi odafigyeléssel garantált sikert lehet velük elérni.

Mivek- a németországi csírabotrány óta- több forrásban is figyelmeztettek a készen kapható csírák veszélyeire, még egy indokkal több, hogy ne a boltit válasszuk, hanem a jóval pénztárcakímélőbb, ellenőrzött körlmények között, saját magunk nevelte csírákat. A vevők többsége ódzkodik az otthoni csíráztatástól, pedig csak néhány alapszabályt kell megjegyezni, és a csíráztatás mindennapjaink részévé válhat.

1. Csak ellenőrzött, biztos forrásból származó tiszta magvakat használjunk. Célszerű a bio magvakat előnyben részesíteni.

2. A csíráztató edényünk mindig legyen tiszta.

3. A magvakat -csíráztatás előtt- mindig jól mossuk át (többször is), és válogassuk ki a sérült, rossznak tűnő magocskákat!

4. Csíráztatás közben figyeljünk a penészesedés jeleire. Mindig jól öblítsük át a csírázó magvakat! És egyáltalán: ha a csíráknak rossz szaga, kinézete van, vagy bármilyen kellemetlen érzékszervi megfigyelésünk van a csírázó magvakkal kapcsolatban, inkább dobjuk ki.

Mi retek és tönkölybúza csírával indítottuk az őszi szezont. Mind a kettő, de különösen  a retek  hálás csíra-alany, garantált sikerélményt ad.

Annyi magot készítettem be, amennyi még kényelmesen elfér a csíráztató tálkában. Egy pohárba raktam a magvakat, többször átmostam, meg is kevertem, hogy a szennyeződéseket eltávolíthassam róluk.


A csíráztatótál áztató táljába (ezen nincsenek lyukak!) beáztattam annyi vízbe, amennyi épp ellepi.


Másnap leöblítettem, és áttettem a csíráztató tál lyukacsos tálkájába, ekkor legalulra került az áztató tál. Ebbe folyt le a felesleges víz. A lyukacsos tálkán megkezdődhet a csíráztatás. Naponta kétszer óvatosan megöntöztem egy kevés vízzel (reggel indulás előtt, és este hazaérkezéskor). Közben figyeltem, nehogy penészes vagy rossz mag maradjon benne. Ezeket kivettem belőle. Kb 12 óra múlva már burjánzanak is a retekcsírák. Még egy fél nap, és kivándorolnak az edényből.


Ha nem bírod megenni, tedd  egy tányérra, és nyugodtan rakd a hűtőbe!


S hogy mire jó a retekcsíra? Immunerősítő, méregtelenítő, természetes antibiotikum. A homlok-és melléküreggyulladások orvoslója, vizelethajtó, a reumatikus fájdalmak elmulasztója. Magas foszfortartalma megszépíti a bőrt :)

2012. október 1., hétfő

Villám-vacsora: Vöröslencse főzelék sajtcsipsszel

A kevés főzelékek egyike, amit a gyerekek is szívesen megesznek nálunk. De egyébként is gyerekbarát ez az édeskés, finom íz, amit a vöröslencséből elő lehet varázsolni.

Ráadásul, a hagyományos lencsével ellentétben nem kell hosszasn főzni és áztatni. Nagyjából 25-30 perc alatt kész.

A vöröslencsét fogyaszthatják cukorbetegek is, mert alacsony a glikémiás indexe, míg   jelentős  rosttartalma miatt a székrekedéses panaszokra is kiváló. A húst kevésbé kedvelők számára -ilyen pl. a fiam is- magas fehérjetartalma miatt jó adni.

Hozzávalók (bő 4 személyes adag):

Kb 15-20 dkg vöröslencse
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 db (200 ml) rizskrém

Szűrőbe rakom a lencsét, átmosom, átválogatom. Bio margarinon (Alsan) megpárolom az apróra felvágott hagymát, sózom. Ráteszem a lencsét, megforgatom, megszórom egy kevés liszttel.

Felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, és kiegészítem 200 ml rizskrémmel vagy zabtejszínnel. Beleteszem az apróra vágott fokhagymát, és kis lángon, fedő alatt puhára párolom.

Mikor kész, leturmixolom. Így egy sűrű, nagyon laktató főzelék lesz az eredmény.
A férfivonal jóféle tejföllel igényli, a lányoknak sajtcsipsz készül mellé.

Ez utóbbihoz lereszelek 5-10 dkg sajtot (keményebb fajtát). A tepsire sütőpapírt teszek, erre kerülnek kis halmokba a sajtkupackák. Betolom pár percre forró sütőbe, megvárom, hogy megolvadjon, és elkedjen pirulni a széle. Ekkor kiveszem a sütőből, és a kihülést követően leválasztom a sütőpapírról. Mehet a főzelék mellé :)