2015. szeptember 29., kedd

Csőben sült zöldséges-pelyhes egytál


Hű, de gyors ez a recept, és egy óra alatt össze is tudod dobni. Tulajdonképpen bármilyen zöldséggel variálhatod, én legközelebb brokkolival is ki fogom próbálni.

Most ezekből készült:

1 kis fej karfiol
4-5 szem közepes krumpli
pár szelet bacon (házi kolbász még jobb hozzá)
1 nagy fej hagyma
zabtejszín
reszelt sajt
4-5 evőkanál zabpehely
só, bors

A karfiolt rózsáira szedtem, és köménymagos, sós vízben félpuhára főztem. A krumplit alaposan lesikáltam, és héjában főztem, szintén addig, míg félig megpuhult.
A bacont (kb. 6-8 szelet) és a hagymát apróra vágtam, majd az üvegesre párolt hagymán megpirítottam a bacont.

Végül következett a rétegezés: karfiol, rá a karikára vágott krumpli, erre egy kis hagymás-baconos keverék és egy evőkanálnyi zabpehely. Megszórtam sajttal. Az egyes rétegeket ízlés szerint lehet sózni, borsozni.

Szépen megtöltöttem a jénait, és amikor mindnen hozzávaló elfogyott, felöntöttem zabtejszínnel.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra (gáz), és kb. fél óra alatt szép ropogósra sütöttem.


2015. szeptember 28., hétfő

Mit egyek uzsonnára/tízóraira? Kókuszos amarántkása



Naponta ötször kell enni. Ugye ezt nem csak elméleti szinten tudod? A szombat esti VegaRitmus-On adásban beszéltem többek között arról, hogy az életmódváltás egyik alappillére, hogy automatikussá váljon a napi ötszöri étkezés.

Reggeli-tízórai-ebéd-uzsonna-vacsora. Ezt azzal hálája meg a szervezetünk, hogy nem kezdünk el szédelegni a főétkezések előtt, és nem vetjük rá magunkat az ételre farkasétvággyal.
Magyarán: biztosítod, hogy a vércukorszinted kiegyensúlyozott legyen, és ezáltal te is az leszel :)

De mit egyek uzsonnára? Tízóraira?-jön a kérdés.

Én sokszor eszem kásákat, mert ezeket akár előre is el lehet készíteni, és változatos formában ehetem őket.


Ma kókuszos amarántkását készítettem. Egy adagnyihoz kb. ezekre lesz szükséged:

10 ek pattogatott amaránt
Kókusztej (amennyi épp ellepi a magokat)
Gyümölcs
1 ek kókuszreszelék

Az amarántot kis lábosba tettem, felöntöttem kókusztejjel (Cocomast higítottam vízzel), és lassan forralni kezdtem, míg sűrű kásává nem vált.

Ezután hozzákevertem a kókuszreszeléket, és egy kevés aszalt gyümölcsöt (ezt kedved szerint variálhatod akár friss idénygyümölccsel is). Ha édesebben szeretnéd, egy kis mézzel megbolondíthatod :)

Az amaránt -amit nálunk talán te is ismersz disznóparéj néven- bőséges fehérje-magnézium-vas kalciumforrás. ha müzlit csinálsz, szinte kötelező eleme. Ráadásul gluténmentes, így a gluténmentes diétába is beillesztheted (rizses csoki helyett, lehet pl. amarantos csokit barkácsolni otthon).Ha tejmentes diétát kell követned, fogyaszd naponta, hiszen fehérje-és kalciumtartalma nélkülözhetetlen számodra!


2015. szeptember 21., hétfő

Tej és tojásmentes hamis túrógombóc

Teljes  káoszba fulladt a ma délelőtt. A hétvégi verseny után ma reggelre már sikerült is emberi üzemmódba kapcsolnom, és két lábra állnom. De a kimaradt szombati nap miatt feltorlódtak az építkezés miatti intéznivalók. Hát, intézkedtünk :)

Ebben a fél üzemmódban 12.30-kor elővettem az apukám által elrakott paradicsomlevet, amiből paradicsomleves készült egy kevés zellerrel. Mi édesen szeretjük, így xilittel édesítettem.

És összedobtam egy mindenmentes hamis túrógombócot.

Nem mértem, de azért az arányokat megpróbálom pontosítani:

0.5 l rizstej
3 ek tönkölydara
3 ek kókuszreszelék
2 ek útifűmaghéj
1 csipet só
1 csapott ek xilit

A tejet óvatosan megmelegítettem, majd folyamatos kavarás mellett belevarázsoltam a tönkölydarát. Került mellé xilit és egy csipet só is.

Lefedtem, és hagytam állni 10 percet. Ezután hozzákevertem a kókuszreszeléket és az útifűmaghéjat.
Megint pihent egy kicsit.

Végül kanállal ksi halmokat formáztam, és pirított morzsában megforgattam.

2015. szeptember 17., csütörtök

Bróza, sütőpor, foszfátmentes sütőpor? Elvesztem a sütőben!

Mostanában annyi hülyeséget és hihetetlennek tűnő tanácsot olvastam szódabikarbóna-sütőpor témában, hogy úgy gondoltam, itt az ideje nekem elmélyülnöm ebben a témában.
Sütőpor vagy szódabikarbóna?
A sütőpor tulajdonképp annyiban tér el a szódabikarbónától, hogy a szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) mellett egyéb segédanyagokat is tartalmaz, amelyek szabályozzák magának a szódabikarbónának a működését.
A szódabikarbónáról (amit régen brózának is hívtak nagyanyáink) azt kell tudni, hogy savas közegben és hő hatására (tehát ha például ecet, aszkorbinsav, citrom, méz, író) van a közelében, széndioxidot termel, amiből légbuborékok jönnek létre. A buborékok pedig szépen megemelik a tésztát ( piskótát, süteményeket, kenyereket)
A tészták textúrája szép lyukacsos lesz.
Ha azonban nem tartalmaz a tésztánk semmilyen savas alapanyagot, akkor sem kell megijedni: a szódabikarbóna ideális hőmérsékleten (200-250 fokon) pusztán a hő hatására is széndioxid termelésbe kezd.

Ha el akarod kerülni a szappanos mellékízt
Tehát: a szódabikarbónát főként olyan tésztákhoz érdemes használnod, amelyeket forró sütőben kell elkészítened. Ha nem elég forró a sütő, akkor bizony előjöhet az a kellemetlen mellékíz, ami miatt sokan tartanak a szódabikarbónától.
Az adagolásra is célszerű odafigyelni, ha nem akarjuk megízlelni a szódabikarbóna szappanos mellékízét:
Általánosságban elmondható, hogy 0,5 kg liszthez 1 teáskanál szódabikarbóna elég.

Tökéletesen helyettesíti a sütőport a következő keverék is
2 rész borkősav (por formájában tudod megvenni, pl. Dr Oetker, Haas)

De mi a szösz az a foszfátmentes sütőpor?
A foszfátmentes sütőporból hiányzik a dinátrium-difoszfát kacifántos elnevezésű stabilizátor, ami emésztési panaszokat, bélirritációt okozhat az érzékenyebbeknél. Helyette borkősav van benne, tehát tulajdonképpen a fent leírt sütőpor helyettesítő receptem is hasonló összeállítású.
Gyerekeknél érdemesebb ennek a használata.
.

2015. szeptember 16., szerda

Nembírodabbahagyni paleós morzsás-almás pite


Több hétnyi kényszerpihenő és minimál-étkezés után a végre kibontottuk a konyhámat a fóliahalomból, és elérhetővé vált a sütő, mosogatógép és még egy sor csoda: úgy mint-aprítógép, normális kések, fakanalak, tepsi.

Persze az építkezés még zajlik javában(lesz egyáltalán vége?), de rutinosan mozgunk a széthúzott bútorok, festékes vödrök és kőművesek között. A férjem kissé feszültebben. Mi, a gyerekekkel sztoikus nyugalommal.

Ma bableves volt, amit hétvégén előre megfőztem, és ma úgy döntöttem, hogy megsütöm Szafi Fem3-on bemutatott almás paleós sütijét.

Eddig 90-95%-ban nem voltam megelégedve a paleós sütemény próbáimmal. Valahogy mindig száraznak, fojtósnak éreztem. Vagy zavart a túlzott tojásmennyiség benne.

Ezért is örültem, hogy ebben a receptben végre nincs egy darab tojás sem.

Mit mondjak?

Mindenki ájuldozott a végeredménytől. Olyan finom, hogy alig bírtam kimenekíteni pár darabot a tepsiből, hogy a lányomnak is maradjon suli után.

Először összegyúrtuk a tésztát:

300 g Szafi paleo süteményliszt
1,7 dl víz
70 g kókuszzsír

Összegyúrtam egy gombóccá, és az 1/3 részét félretettem. A maradék részt kiterítettem egy sütőpapírra, és vékonyan elnyújtottam sodrófával. Nekem nem jön be ez a "nyomkodd a  tepsi aljára "-módszer :). Így a kinyújtott tésztát simán beleraktam papírral együtt a tepsibe(kis vagy közepes tepsit használj!)

Aztán megcsináltuk a töltetélet:

4 nagyobb alma
2 evőkanál xilit
1 csapott evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
2 ek útifűmaghéj

Az almát betettem az aprító gépembe, darabosra aprítottam. Megszórtam útifűmaghéjjal. A xilitből porcukrot készítettem, hozzákevertem a fűszert, majd hozzákevertem az almához.
A tölteléket elsimítottam a tésztán, végül a félretett tésztát egyszerűen rámorzsoltam az egészre.

Nem volt időm előmelegíteni a sütőt, így 35 percig sült 200 fokon.

Hagytam, hogy hűljön, aztán daraboltuk. Faltuk.



2015. szeptember 8., kedd

BL 80 Titkosügynök kenyérsütésre jelentkezik

"Mindennapi kenyerünket, add meg nekünk ma"

Milyen szépen fejezi ki az imádság egy sora, hogy mit is jelent az embernek a kenyér. A kenyérről számtalan mondában, eposzban és vallási szövegben találkozhatunk. Írnak róla mezopotán, asszír, görög és római írásokban is.   Megjelenik a fáraók sírjainak díszes falán, a görög frízek életképeiben.

A kenyér több, mint táplálék. A keresztény vallás is különleges tisztelettel vette, veszi körül a kenyeret. A vallási szertartásokon a kovásztalan kenyér - az ostya - Jézus testét szimbolizálta.

Régen, mekkora becsben tartották a kenyeret. Apám mesélte, hogy a kenyérdagasztás és sütés egy külön ceremónia volt. Nagyanyám egy hétre előre sütötte a kemencéjükben a héttagú családnak a kenyeret. És a kenyér egy hét múlva is ízletes, jól szelhető, tökéletes állagú volt.
(a kép forrása: canadahun.com)

A kenyeret tiszta ruhába csavarták, tiszta kosárban tartották.
Szokás volt régen a kenyérre az első megszegéskor a késsel keresztet rajzolni (áldás jele), és a kés hegyével nem illett a kenyérbe szúrni.
A kenyérre nagyon vigyázni kellett. Emlékszem, hogy engem is keményen megszóltak a szüleim, ha a földre ejtettem a kenyeret. Régen ez nagy bűn volt. A leejtett kenyeret fel kellett venni, és megcsókolni. Kenyeret szemétbe soha nem lehetett dobni.

Kenyér-eredet
Gyűjtögető életmódot folytató őseink kezdetben a gabonamagvakat elrágcsálták, később a tűz megismerésével megpörkölve fogyasztották el ezeket. A következő előrelépés a kása készítés volt. Vízzel megfőzve készültek a kásák.
Amikor már a magvakat meg tudták őrölni, víz segítségével lepényt is készíthettek belőlük. Régészeti leletek közt már találhatóak olyan nagyméretű lapos edények, amelyek lepénysütésre voltak alkalmasak.

Étkezésre legkorábban árpát és zabot használtak, később -a népvándorlással egy időben- jelent meg a rozs is. A búza- a hagyományok szerint- Ázsiából ered.

Az acélos búza lisztje
Milyen a jó liszt? Milyen jellemzők alapján mondhatjuk a lisztre, hogy jól lehet vele dolgozni? 

Biztos te is vettél ár le olyan lisztet a polcról amivel kínszenvedés volt dolgozni. Sőt, olyat is tapasztalhattál már, hogy még ugyanazon lisztek esetében is volt különbség zacskó és zacskó között.

Nem meglepő módon, az első és legfontosabb dolog, hogy milyen gabonából készült, a gabonaszemet milyen szemcseméretűre őrlik. Fontos jellemzői még: a nedvesség és sikértartalom, illetve hogy mennyi maghéjat(csírát) tartalmaz. 

Ha a gabonaszem magas fehérjetartalommal bír, akkor jó minőségű, "acélos"-nak nevezhető. 

Magának a lisztnek a sütőipari minőségét (mennyire rugalmas tésztát ad, mennyire nyújtható stb.) főként a sikér (a búza fehérjetartalmának összefoglaló neve) mennyisége, illetve a benne található gliadin-és gluténtartalom határozza meg.

BL 80-ez valami titkos ügynök?
Magyar Gabonaszövetség és a Magyar élelmiszerkönyv meghatározásai alapján fejtsük csak meg ezt a titkos kódot:

A kód első tagja a gabonára utal, amiből készült: B- a búzára utal
A második kód, mindig az őrlemény szemcseméretére utal: L-tehát liszt
A szám : 80 pedig a hamutartalmat jelzi. A hamutartalom befolyásolja a liszt színét, minél nagyobb a hamutartalom, annál sötétebb a liszt színe.
A BL80-as liszt tehát fehér kenyérlisztet jelent.

Miben más a kenyérliszt?
kenyérlisztek kelt tészták és kenyerek sütésére alkalmasabb. Jellemzőjük, hogy több héjrészt tartalmaznak, a hamutartalmuk magasabb
A Kenyérkészítéshez használt liszt, más, alacsony sikértartalmú lisztekkel(rozs,árpa stb.) keverhető.

Szakértők szerint azért jobb, ha BL 80-as lisztet használsz a bolti finomliszt helyett, mert a BL55-ös liszt (a boltokban kapható finom búza fehérliszt) esetén alacsony korpatartalom társul alacsony rosttartalommal. A tészta textúrája gyengébb lehet tőle.

A kenyérlisztek alfája és omegája: A tótkomlósi kenyérliszt
Aki már olvasgatott a házi kenyérsütés apró fortélyairól, annak bizonyára ismerősen cseng Tótkomlós neve. No, nemcsak az isteni tótkomlósi kolbász miatt, hanem az itteni malomban készült kiváló minőségű kenyérliszt miatt is.

A néhai tótkomlósi gőzmalom alapítói a Pipis testvérek voltak. A céget a tulajdonosok atyja, Pipis Pál alapította 1881-ben, majd 1897-től fiai -akik molnárok és gépészek voltak-  vették át az üzem vezetését. 1919-ben tűzvész martaléka lett a malom, majd két év múlva újjáépítették, hamarosan pedig korszerűsítették. 

A malomüzem jelenlegi formáját 1958-ban alakították ki, fő tevékenységi köre a búza feldolgozás és búzalisztek értékesítése.

Az üzemben évente 20 000 tonna búzát dolgoznak fel, és mindig a környéken vásárolják meg a búzát. 
A tótkomlósi malom is vallja: csak jó búzából lehet jó lisztet és kiváló kenyeret sütni.